REHABILITERINGSTEAMET INDSTILLER TIL FØRTIDSPENSION FOR 3. GANG

I dag har Jammerbugt Kommunes rehabiliteringsteam indstillet Martin Barchow til en førtidspension – for 3. gang indenfor godt og vel et år.

 

Én ting er at blive ramt af en hjerneblødning og miste både en del af sig selv og sin arbejdsevne.

 

Det er en livsomvæltning af dimensioner.

 

En anden ting er det ekstreme psykiske pres, der følger med af at have en sag i beskæftigelsessystemet, hvor man bliver målt og vejet, og fremmede mennesker skal afgøre ens fremtid ift. forsørgelsesgrundlag.

 

Uvisheden er dræbende.

 

Med dagens indstilling til en førtidspension venter Martin nu også for 3. gang på pensionsnævnets afgørelse.

 

De sidste to gange har nævnet brugt samtlige tre måneder på at træffe afgørelse – om et afslag.

 

Det går ikke psykisk upåvirket hen.

 

De to første indstillinger – og indtil videre to afslag – har sat sig hos Martin. Siden sidste sommer har han mærket markant tiltagende helbredsforværring.

 

Så hvis ikke hjerneblødningen fik knækket ham, så skal jeg da lige love for, at Jammerbugt Kommunes pensionsnævn har gjort det.

 

MARTIN TÅLER IKKE MERE PRES.

 

Så mon pensionsnævnet også denne gang vil bruge tre måneder på at træffe en afgørelse. Bare fordi man kan?

 

Og vil nævnet, der kun består af en person uden sundhedsfaglig baggrund, denne gang rent faktisk følge rehabiliteringsteamet indstilling? Altså det team, bestående af relevante fagpersoner – såsom en læge, som kommunen betaler mange penge for at komme med en faglig vurdering…

 

Det håber jeg virkelig!

 

For Martin har ventet helt uhørt længe på at blive anerkendt for de følger, han fik efter hjerneblødningen i 2022.

 

Lad os derfor se noget anstændighed og ordentlighed for én gang skyld.

 

/Marianne Stein

 

Du kan læse om Martin Barcows sag her 

Skal andre læse dette?
Del her

Facebook
Twitter
LinkedIn

Et kærligt indspark

bliv klædt på til din sag

Relaterede indlæg

FIRE LÆGER FRARÅDER PRAKTIK – NU VIL HJØRRING KOMMUNE HAVE EN SYGEPLEJERSKE OG EN PSYKOLOG TIL AT VURDERE OM MAJBRIT KAN KOMME I FLEKSJOB

Jeg troede egentlig, at jeg skulle gå på juleferie i fredags… men det blev ændret, da min klient, 50-årige Majbrit, uddannet pædagog, samme dag modtog et brev fra Hjørring Kommunes Jobcenter.   Heri blev hun oplyst om, at mødet med rehabiliteringsteamet, med henblik på en førtidspension, den 6/1-26 var aflyst.   Jobcentret mener nu pludselig,

Læs mere »

FAVRSKOV KOMMUNE ÆNDRER MENING – METTE BLIVER IKKE RASKMELDT ALLIGEVEL

I tirsdags kunne jeg berette om 35-årige Mette, uddannet jordemoder og sygemeldt med en belastningsreaktion. Favrskov Kommune påtænkte at raskmelde hende, fordi hun havde talt om sin mands ADHD til møderne på jobcentret.   Kommunen vurderede derfor ikke længere, at Mette var syg pga. sin egen sygdom.   En sag som Mettes berører mig altid

Læs mere »

Deltag i debatten

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Scroll to Top